| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - F3211, F3215, F3212, F3216 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - F3211, F3212 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, July |
| Dimensions | 164 x 79 x 8.4 mm (6.46 x 3.11 x 0.33 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| Single | 21.5 MP, f/2.2, 1/2.4", 1/2.4", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.6", AF, OIS |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold |
| Models | F3212, F3216, F3211, F3213, F3215 |
| Price | About 274 USD |