Sony Ericsson Live with Walkman
2.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Sony Ericsson Live with Walkman is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.2 inches display, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1200 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Sony Ericsson Live with Walkman at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - WT19i |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106 x 56.5 x 14.2 mm (4.17 x 2.22 x 0.56 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 320MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Ericsson Live with Walkman released?
The Sony Ericsson Live with Walkman was announced 2011, August. Released 2011, October.
What is the Sony Ericsson Live with Walkman's display size?
The Sony Ericsson Live with Walkman has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Sony Ericsson Live with Walkman have?
The Sony Ericsson Live with Walkman features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Sony Ericsson Live with Walkman battery capacity?
The Sony Ericsson Live with Walkman has a 1200 mAh battery.
Does the Sony Ericsson Live with Walkman support 5G?
No, the Sony Ericsson Live with Walkman does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Ericsson Live with Walkman run?
The Sony Ericsson Live with Walkman runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Sony Ericsson Live with Walkman?
AppsApk's editorial team rates the Sony Ericsson Live with Walkman at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.