Sony Xperia C4 Dual
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia C4 Dual is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia C4 Dual at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E5333, E5363, E5343 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E5333 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 150.3 x 77.4 x 7.9 mm (5.92 x 3.05 x 0.31 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Mint |
| Models | E5333, E5343, E5363 |
| Price | About 278 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia C4 Dual released?
The Sony Xperia C4 Dual was announced 2015, May.
What is the Sony Xperia C4 Dual's display size?
The Sony Xperia C4 Dual has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia C4 Dual have?
The Sony Xperia C4 Dual comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia C4 Dual have?
The Sony Xperia C4 Dual is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia C4 Dual have?
The Sony Xperia C4 Dual features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia C4 Dual battery capacity?
The Sony Xperia C4 Dual has a 2600 mAh battery.
Does the Sony Xperia C4 Dual support 5G?
No, the Sony Xperia C4 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia C4 Dual run?
The Sony Xperia C4 Dual runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia C4 Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia C4 Dual at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.