Sony Ericsson Xperia Arc S
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.2 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Sony Ericsson Xperia Arc S is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.2 inches display, up to 1GB storage, a 1.4 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Sony Ericsson Xperia Arc S at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - LT18i |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 125 x 63 x 8.7 mm (4.92 x 2.48 x 0.34 in) |
| Weight | 117 g (4.13 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.2 inches, 48.6 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB (320MB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pure White, Midnight Blue, Misty Silver, Gloss Black, Sakura Pink |
| Price | About 232 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Ericsson Xperia Arc S released?
The Sony Ericsson Xperia Arc S was announced 2011, August. Released 2011, September.
What is the Sony Ericsson Xperia Arc S's display size?
The Sony Ericsson Xperia Arc S has a 4.2 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Sony Ericsson Xperia Arc S have?
The Sony Ericsson Xperia Arc S is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Ericsson Xperia Arc S have?
The Sony Ericsson Xperia Arc S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Ericsson Xperia Arc S battery capacity?
The Sony Ericsson Xperia Arc S has a 1500 mAh battery.
Does the Sony Ericsson Xperia Arc S support 5G?
No, the Sony Ericsson Xperia Arc S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Ericsson Xperia Arc S run?
The Sony Ericsson Xperia Arc S runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Sony Ericsson Xperia Arc S?
AppsApk's editorial team rates the Sony Ericsson Xperia Arc S at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.