| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | HSPA |
| Announced | 2013, January. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 157 x 78 x 6.9 mm (6.18 x 3.07 x 0.27 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Intel Atom Z2580 |
| CPU | Dual-core 2.0 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
| Colors | Black/Gray |
| Price | About 394 USD |