Lenovo Tab 7
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo Tab 7 is a tablet announced 2017. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo Tab 7 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 193 x 98.7 x 8.4 mm (7.60 x 3.89 x 0.33 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT8161 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate Black, White |
| Models | TB-7504X |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 7 released?
The Lenovo Tab 7 was announced 2017, November.
What is the Lenovo Tab 7's display size?
The Lenovo Tab 7 has a 7.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 7 have?
The Lenovo Tab 7 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 7 have?
The Lenovo Tab 7 is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab 7 have?
The Lenovo Tab 7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Tab 7 battery capacity?
The Lenovo Tab 7 has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 7 support 5G?
No, the Lenovo Tab 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab 7 run?
The Lenovo Tab 7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 7?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 7 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.