Lenovo Tab 7 Essential
6.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo Tab 7 Essential is a tablet announced 2017. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo Tab 7 Essential at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 194.8 x 102 x 8.8 mm (7.67 x 4.02 x 0.35 in) |
| Weight | 254 g (8.96 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT8167D |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | TB-7304I |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 7 Essential released?
The Lenovo Tab 7 Essential was announced 2017, November.
What is the Lenovo Tab 7 Essential's display size?
The Lenovo Tab 7 Essential has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 7 Essential have?
The Lenovo Tab 7 Essential comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 7 Essential have?
The Lenovo Tab 7 Essential is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab 7 Essential have?
The Lenovo Tab 7 Essential features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo Tab 7 Essential battery capacity?
The Lenovo Tab 7 Essential has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 7 Essential support 5G?
No, the Lenovo Tab 7 Essential does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Lenovo Tab 7 Essential run?
The Lenovo Tab 7 Essential runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 7 Essential?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 7 Essential at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.