Lenovo Tab3 7
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Tab3 7 is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2 MP main camera, a 3450 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Tab3 7 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 191 x 100 x 8.8 mm (7.52 x 3.94 x 0.35 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) or 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8161 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, AF or 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA or 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | TB3-710I, TB-7703X, TB3-730X |
| Price | About 88 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab3 7 released?
The Lenovo Tab3 7 was announced 2016, February.
What is the Lenovo Tab3 7's display size?
The Lenovo Tab3 7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab3 7 have?
The Lenovo Tab3 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab3 7 have?
The Lenovo Tab3 7 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab3 7 have?
The Lenovo Tab3 7 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo Tab3 7 battery capacity?
The Lenovo Tab3 7 has a 3450 mAh battery.
Does the Lenovo Tab3 7 support 5G?
No, the Lenovo Tab3 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab3 7 run?
The Lenovo Tab3 7 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow) or 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab3 7?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab3 7 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN