| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 102 x 61 x 12 mm (4.02 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.8GB user available), 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 76 USD |