LG K7
3.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2125 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG K7 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (3G model) Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 (LTE model) chipset, a 5 MP main camera, a 2125 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG K7 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - LS675 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - X210 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - MS330 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - LS675 HSDPA 850 / 900 / 2100 - X210DS |
| 4G bands | LTE - X210 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) - MS330 LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS675 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 143.6 x 72.5 x 9.1 mm (5.65 x 2.85 x 0.36 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (3G model) Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) (LTE model) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (3G model) Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 (LTE model) |
| GPU | Mali-400MP2 Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM (3G), 8GB 1.5GB RAM (LTE), 16GB 1.5GB RAM (LTE) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.6, or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2125 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold; Titan (LTE model) |
| Models | MS330, LS675, X210, LGMS330, K332, LG-K330 |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K7 released?
The LG K7 was announced 2016, January.
What is the LG K7's display size?
The LG K7 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K7 have?
The LG K7 is available with 1 GB or 5 GB of RAM.
How much storage does the LG K7 have?
The LG K7 is available with 8GB / 1GB / 5GB / 16GB of internal storage.
What camera does the LG K7 have?
The LG K7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG K7 battery capacity?
The LG K7 has a 2125 mAh battery.
Does the LG K7 support 5G?
No, the LG K7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K7 run?
The LG K7 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG K7?
AppsApk's editorial team rates the LG K7 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.