LG G Vista 2
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG G Vista 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG G Vista 2 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 29(700), 30(2300) - AT&T |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 79.8 x 9.7 mm (6.08 x 3.14 x 0.38 in) |
| Weight | 169.8 g (5.96 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Black |
| Price | About 209 USD |
● Questions about this phone
When was the LG G Vista 2 released?
The LG G Vista 2 was announced 2015, October.
What is the LG G Vista 2's display size?
The LG G Vista 2 has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG G Vista 2 have?
The LG G Vista 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG G Vista 2 have?
The LG G Vista 2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG G Vista 2 have?
The LG G Vista 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG G Vista 2 battery capacity?
The LG G Vista 2 has a 3000 mAh battery.
Does the LG G Vista 2 support 5G?
No, the LG G Vista 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG G Vista 2 run?
The LG G Vista 2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG G Vista 2?
AppsApk's editorial team rates the LG G Vista 2 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.