| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, August. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 128.4 x 66.5 x 9 mm (5.06 x 2.62 x 0.35 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | True HD-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradаble to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 HS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Models | D605 |
| Price | About 273 USD |