LG Vu 3 F300L
4.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 960×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2610 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The LG Vu 3 F300L is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.26 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2610 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the LG Vu 3 F300L at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 83.7 cm2 |
| Resolution | 960 x 1280 pixels, 4:3 ratio (~308 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2610 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 463 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Vu 3 F300L released?
The LG Vu 3 F300L was announced 2013, September. Released 2013, October.
What is the LG Vu 3 F300L's display size?
The LG Vu 3 F300L has a 5.2 inches display with 960 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Vu 3 F300L have?
The LG Vu 3 F300L comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Vu 3 F300L have?
The LG Vu 3 F300L is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Vu 3 F300L have?
The LG Vu 3 F300L features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Vu 3 F300L battery capacity?
The LG Vu 3 F300L has a 2610 mAh battery.
Does the LG Vu 3 F300L support 5G?
No, the LG Vu 3 F300L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Vu 3 F300L run?
The LG Vu 3 F300L runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Vu 3 F300L?
AppsApk's editorial team rates the LG Vu 3 F300L at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.