| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 102.6 x 61.5 x 11.9 mm (4.04 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Yes |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| CPU | 800 MHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 65 USD |