LG K3 (2017)
3.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG K3 (2017) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG K3 (2017) at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 133.9 x 69.8 x 9.5 mm (5.27 x 2.75 x 0.37 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K3 (2017) released?
The LG K3 (2017) was announced 2016, December.
What is the LG K3 (2017)'s display size?
The LG K3 (2017) has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K3 (2017) have?
The LG K3 (2017) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG K3 (2017) have?
The LG K3 (2017) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG K3 (2017) have?
The LG K3 (2017) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG K3 (2017) battery capacity?
The LG K3 (2017) has a 2100 mAh battery.
Does the LG K3 (2017) support 5G?
No, the LG K3 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K3 (2017) run?
The LG K3 (2017) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG K3 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the LG K3 (2017) at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.