| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, September. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122.5 x 60.9 x 8.3 mm (4.82 x 2.40 x 0.33 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED Advanced capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (4.5GB user available), 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 274 USD |