Motorola DROID Ultra
5.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera10 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2130 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Motorola DROID Ultra is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 10 MP main camera, a 2130 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Motorola DROID Ultra at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 137.5 x 71.2 x 7.2 mm (5.41 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Splash resistant |
| Build | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 10 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2130 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, White |
| Models | XT1080 |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola DROID Ultra released?
The Motorola DROID Ultra was announced 2013, July. Released 2013, August.
What is the Motorola DROID Ultra's display size?
The Motorola DROID Ultra has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola DROID Ultra have?
The Motorola DROID Ultra comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola DROID Ultra have?
The Motorola DROID Ultra is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola DROID Ultra have?
The Motorola DROID Ultra features a 10 MP main camera. Specifications: 10 MP.
What is the Motorola DROID Ultra battery capacity?
The Motorola DROID Ultra has a 2130 mAh battery.
Does the Motorola DROID Ultra support 5G?
No, the Motorola DROID Ultra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola DROID Ultra run?
The Motorola DROID Ultra runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola DROID Ultra?
AppsApk's editorial team rates the Motorola DROID Ultra at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN