Motorola Moto G8 Plus
7.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto G8 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto G8 Plus at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 9.1 mm (6.24 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 16 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), dedicated video camera (1080p) 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue, Dark Red |
| Models | XT2019, XT2019-2 |
| Price | About 270 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G8 Plus released?
The Motorola Moto G8 Plus was announced 2019, October.
What is the Motorola Moto G8 Plus's display size?
The Motorola Moto G8 Plus has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G8 Plus have?
The Motorola Moto G8 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G8 Plus have?
The Motorola Moto G8 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G8 Plus have?
The Motorola Moto G8 Plus features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Motorola Moto G8 Plus battery capacity?
The Motorola Moto G8 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G8 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto G8 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G8 Plus run?
The Motorola Moto G8 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G8 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G8 Plus at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.