Motorola Moto G7
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2270
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto G7 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto G7 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 66(1700/2100), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75.3 x 8 mm (6.18 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.2 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2270 pixels, 19:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1.25µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (Europe model) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass (market dependent) |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic Black, Clear White |
| Price | 273 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G7 released?
The Motorola Moto G7 was announced 2019, February.
What is the Motorola Moto G7's display size?
The Motorola Moto G7 has a 6.2 inches display with 1080 x 2270 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G7 have?
The Motorola Moto G7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G7 have?
The Motorola Moto G7 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G7 have?
The Motorola Moto G7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto G7 battery capacity?
The Motorola Moto G7 has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G7 support 5G?
No, the Motorola Moto G7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G7 run?
The Motorola Moto G7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G7?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G7 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN