| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-G750F |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 163.6 x 84.9 x 8.6 mm (6.44 x 3.34 x 0.34 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat) |
| Chipset | Exynos 4415 (SM-G750F) |
| CPU |
Quad-core 1.5 GHz (SM-G750F) Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 (SM-G7508) |
| GPU |
Mali-400MP4 (SM-G750F) Adreno 306 (SM-G7508) |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G750F, SM-G7508, SM-G7508Q, SM-G750H, SM-G750A |
| Price | About 375 USD |