Samsung Galaxy Core LTE G386W
4.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Core LTE G386W is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core LTE G386W at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 132.9 x 66.3 x 10 mm (5.23 x 2.61 x 0.39 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G386W |
| Price | About 201 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core LTE G386W released?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W was announced 2014, November.
What is the Samsung Galaxy Core LTE G386W's display size?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Core LTE G386W have?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Core LTE G386W have?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core LTE G386W have?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core LTE G386W battery capacity?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core LTE G386W support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core LTE G386W does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Core LTE G386W run?
The Samsung Galaxy Core LTE G386W runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core LTE G386W?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core LTE G386W at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.