Samsung Galaxy A10
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A10 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 155.6 x 75.6 x 7.9 mm (6.13 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7884 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Black, Red, Gold |
| Models | SM-A105F, SM-A105G, SM-A105M, SM-A105FN |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A10 released?
The Samsung Galaxy A10 was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy A10's display size?
The Samsung Galaxy A10 has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A10 have?
The Samsung Galaxy A10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A10 have?
The Samsung Galaxy A10 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A10 have?
The Samsung Galaxy A10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A10 battery capacity?
The Samsung Galaxy A10 has a 3400 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A10 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A10 run?
The Samsung Galaxy A10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A10?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A10 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.