| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, July |
| Dimensions | 134.5 x 70 x 11.6 mm (5.30 x 2.76 x 0.46 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.66 inches, 61.8 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 4.66 inches, 61.8 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
| Colors | Gray silver |
| Models | SM-G3858 |
| Price | About 278 USD |