Samsung Galaxy J1 Ace
4.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy J1 Ace is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 - J111F chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy J1 Ace at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - J111F HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - J110M HSDPA 850 / 900 / 2100 - J110F HSDPA 850 / 1900 / 2100 - J110L |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - J110F LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700), 28(700) - J110M LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - J110G, J111F |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 130.1 x 67.6 x 9.5 mm (5.12 x 2.66 x 0.37 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Spreadtrum SC9830 Marvell PXA1908 - J110L |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 - J111F Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 Dual-core 1.3 GHz Cortex-A53- J110L |
| GPU | Mali-400MP2 Vivante GC7000 UL - J110L |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM (J110L), 4GB 768MB RAM (J110F, J110G), 8GB 1GB RAM (J110M, J111F) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Blue |
| Models | SM-J111F, SM-J110G, SM-J110F, SM-J110H, SM-J110M, SM-J110L, SM-J111M |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J1 Ace released?
The Samsung Galaxy J1 Ace was announced 2015, September.
What is the Samsung Galaxy J1 Ace's display size?
The Samsung Galaxy J1 Ace has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J1 Ace have?
The Samsung Galaxy J1 Ace comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J1 Ace have?
The Samsung Galaxy J1 Ace is available with 4GB / 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J1 Ace have?
The Samsung Galaxy J1 Ace features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy J1 Ace battery capacity?
The Samsung Galaxy J1 Ace has a 1900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J1 Ace support 5G?
No, the Samsung Galaxy J1 Ace does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J1 Ace run?
The Samsung Galaxy J1 Ace runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J1 Ace?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J1 Ace at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN