Samsung Galaxy A60
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera32 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A60 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 32 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A60 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 155.3 x 73.9 x 7.9 mm (6.11 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 32 MP, f/1.7, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.2, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Daybreak Black, Seawater Blue, Cocktail Orange, Peach Mist |
| Models | SM-A606F, SM-A6060 |
| Price | About 317 USSD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A60 released?
The Samsung Galaxy A60 was announced 2019, April.
What is the Samsung Galaxy A60's display size?
The Samsung Galaxy A60 has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A60 have?
The Samsung Galaxy A60 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A60 have?
The Samsung Galaxy A60 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A60 have?
The Samsung Galaxy A60 features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the Samsung Galaxy A60 battery capacity?
The Samsung Galaxy A60 has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A60 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A60 run?
The Samsung Galaxy A60 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A60?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A60 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.