Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)
6.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 2560×1600
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery8220 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) is a tablet announced 2013. Key specs include a 10.1 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 - LTE model chipset, a 8 MP main camera, a 8220 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-P605 |
| Speed | HSPA 42.2(LTE)/21.1(3G)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 243.1 x 171.4 x 7.9 mm (9.57 x 6.75 x 0.31 in) |
| Weight | 540g (WIFI)/ 535 g (3G)/ 547g (LTE) (1.18 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 - LTE model |
| GPU | Adreno 330 (LTE model) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@60fps (LTE model) |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8220 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-P600, SM-P601, SM-P605 |
| Price | About 409 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) released?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) was announced 2013, September.
What is the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)'s display size?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a 10.1 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) have?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) have?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) is available with 16GB / 3GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) have?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a 8220 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) run?
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.