| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5422 Octa |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 16 MP, 1/2.6", 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR, dual-video rec. |
| Single | 2 MP |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Colors | Charcoal Black, Copper Gold, Electric Blue, Shimmery White |
| Models | SM-G900H |
| Price | About 424 USD |