Samsung Galaxy Core Lite LTE
4.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy Core Lite LTE is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy Core Lite LTE at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 133.1 x 70 x 9.9 mm (5.24 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | SM-G3586V |
| Price | About 210 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Core Lite LTE released?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy Core Lite LTE's display size?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE has a 4.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Core Lite LTE have?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Core Lite LTE have?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Core Lite LTE have?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Core Lite LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE has a 2000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Core Lite LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Core Lite LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Core Lite LTE run?
The Samsung Galaxy Core Lite LTE runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Core Lite LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Core Lite LTE at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.