Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen
7.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.7 inches · 768×1024
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen is a tablet announced 2015. Key specs include a 9.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 6000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 242.5 x 166.8 x 7.5 mm (9.55 x 6.57 x 0.30 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gray |
| Models | SM-P550, SM-P555 |
| Price | About 340 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen released?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen was announced 2015, July.
What is the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen's display size?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen has a 9.7 inches display with 768 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen have?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen have?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen have?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen has a 6000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen run?
The Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab A 9.7 & S Pen at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.