Samsung Galaxy A70s
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera64 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A70s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 64 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A70s at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism Crush Red, Prism Crush White, Prism Crush Black |
| Models | SM-A707F, SM-A707FN, SM-A707GM, SM-A707MN, SM-A7070, SM-A707W |
| Price | About 404 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A70s released?
The Samsung Galaxy A70s was announced 2019, September.
What is the Samsung Galaxy A70s's display size?
The Samsung Galaxy A70s has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A70s have?
The Samsung Galaxy A70s is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A70s have?
The Samsung Galaxy A70s is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A70s have?
The Samsung Galaxy A70s features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the Samsung Galaxy A70s battery capacity?
The Samsung Galaxy A70s has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A70s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A70s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A70s run?
The Samsung Galaxy A70s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A70s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A70s at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.