| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
| Dimensions | 118.9 x 49.7 x 12.9 mm (4.68 x 1.96 x 0.51 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| CPU | 460 MHz |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | White, Gray, Dark blue |
| Models | GT-S5611 |
| Price | About 78 USD |