Samsung Rex 90 S5292
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Rex 90 S5292 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Rex 90 S5292 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 113 x 61.9 x 11.9 mm (4.45 x 2.44 x 0.47 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 10MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Brown |
| Models | GT-S5292 |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Rex 90 S5292 released?
The Samsung Rex 90 S5292 was announced 2013, February.
What is the Samsung Rex 90 S5292's display size?
The Samsung Rex 90 S5292 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Samsung Rex 90 S5292 have?
The Samsung Rex 90 S5292 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Rex 90 S5292 battery capacity?
The Samsung Rex 90 S5292 has a 1000 mAh battery.
Does the Samsung Rex 90 S5292 support 5G?
No, the Samsung Rex 90 S5292 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Rex 90 S5292?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Rex 90 S5292 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.