| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - S7580, S7582 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, November |
| Status | Available. Released 2013, December |
| Dimensions | 121.5 x 63.1 x 10.6 mm (4.78 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | BCM 28145/28155 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Models | GT-S7582, GT-S7580, GT-S7583T |
| Price | About 145 USD |