Samsung Galaxy A70
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera32 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A70 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 32 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A70 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Canada |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 26(850), 29(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Canada |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 32 MP, f/1.7, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/240fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Coral, Blue, Black, White |
| Models | SM-A705F, SM-A705FN, SM-A705GM, SM-A705MN, SM-A7050, SM-A705W |
| Price | About 361 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A70 released?
The Samsung Galaxy A70 was announced 2019, March.
What is the Samsung Galaxy A70's display size?
The Samsung Galaxy A70 has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A70 have?
The Samsung Galaxy A70 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A70 have?
The Samsung Galaxy A70 is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A70 have?
The Samsung Galaxy A70 features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the Samsung Galaxy A70 battery capacity?
The Samsung Galaxy A70 has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A70 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A70 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A70 run?
The Samsung Galaxy A70 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A70?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A70 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.