Samsung Galaxy S4 Active LTE-A
4.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2013, December |
BODY | |
| Dimensions | 139.7 x 71.3 x 9.1 mm (5.5 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/3", 1.14µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dive Blue, Pink |
| Price | About 457 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A released?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A was announced 2013, December.
What is the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A's display size?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A have?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A have?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A have?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A battery capacity?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A support 5G?
No, the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A run?
The Samsung Galaxy S4 Active LTE-A runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S4 Active LTE-A at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN