| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - I9506 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - I9506 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - I9506 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2013, Q3 |
| Status | Available. Released 2013, Q3 |
| Dimensions | 136.6 x 69.8 x 7.9 mm (5.38 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/3", 1.14µm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, dual-video rec. |
| Single | 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Colors | White Frost, Black Mist (I9506)/ Arctic Blue, Red Aurora, rose gold white, rose gold black, deep black (SHV-E330S) |
| Models | SHV-E330S, GT-i9506, GT-I9506, GT-I9507V, SHV-E330K |
| Price | About 435 USD |