Samsung Galaxy A8 (2016)
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A8 (2016) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A8 (2016) at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600) - Taiwan LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - UAE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 76.8 x 7.2 mm (6.17 x 3.02 x 0.28 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | T760MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Pink, Silver, Gold |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A8 (2016) released?
The Samsung Galaxy A8 (2016) was announced 2016, September.
What is the Samsung Galaxy A8 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy A8 (2016) has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A8 (2016) have?
The Samsung Galaxy A8 (2016) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A8 (2016) have?
The Samsung Galaxy A8 (2016) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A8 (2016) have?
The Samsung Galaxy A8 (2016) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy A8 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy A8 (2016) has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A8 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A8 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A8 (2016) run?
The Samsung Galaxy A8 (2016) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A8 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A8 (2016) at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.