Samsung Galaxy Xcover 4
1.0/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Xcover 4 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Xcover 4 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 146.2 x 73.3 x 9.7 mm (5.76 x 2.89 x 0.38 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | SM-G390F, SM-G390Y |
| Price | About 263 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Xcover 4 released?
The Samsung Galaxy Xcover 4 was announced 2017, March.
What is the Samsung Galaxy Xcover 4's display size?
The Samsung Galaxy Xcover 4 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Xcover 4 have?
The Samsung Galaxy Xcover 4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Xcover 4 have?
The Samsung Galaxy Xcover 4 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Xcover 4 have?
The Samsung Galaxy Xcover 4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Xcover 4 battery capacity?
The Samsung Galaxy Xcover 4 has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Xcover 4 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Xcover 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Xcover 4 run?
The Samsung Galaxy Xcover 4 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Xcover 4?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Xcover 4 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.