| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
| Dimensions | 113 x 61.9 x 11.9 mm (4.45 x 2.44 x 0.47 in) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 10MB |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Colors | White, Brown |
| Models | GT-S5292 |
| Price | About 89 USD |