Samsung Galaxy J2 Pro (2018)
5.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Asia, Russia LTE band 1(2100), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 72.3 x 8.4 mm (5.66 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 16GB 2GB RAM (IN) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Pink |
| Models | SM-J250F, SM-J250G, SM-J250F, SM-J250M, SM-J250Y |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) released?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) was announced 2018, January.
What is the Samsung Galaxy J2 Pro (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) have?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) have?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) is available with 16GB / 5GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) have?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) run?
The Samsung Galaxy J2 Pro (2018) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J2 Pro (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J2 Pro (2018) at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN