Samsung Galaxy On8
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy On8 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy On8 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 76 x 7.8 mm (5.97 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy On8 released?
The Samsung Galaxy On8 was announced 2016, September.
What is the Samsung Galaxy On8's display size?
The Samsung Galaxy On8 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy On8 have?
The Samsung Galaxy On8 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy On8 have?
The Samsung Galaxy On8 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy On8 have?
The Samsung Galaxy On8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy On8 battery capacity?
The Samsung Galaxy On8 has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy On8 support 5G?
No, the Samsung Galaxy On8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy On8 run?
The Samsung Galaxy On8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy On8?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy On8 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.