| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, February |
| Dimensions | 125.3 x 66.1 x 8.5 mm (4.93 x 2.60 x 0.33 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI 5 |
| Chipset | Broadcom BC28155 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.6, 1/3.2", AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DPR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes (I9105P model only) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Colors | Chic White, Dark Blue |
| Models | GT-I9105P, GT-I9105 |
| Price | About 234 USD |