Samsung Galaxy Note 3
4.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 - N9005, N9002 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 3 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - N9005, N9002, N9006 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - N9005 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, September |
BODY | |
| Dimensions | 151.2 x 79.2 x 8.3 mm (5.95 x 3.12 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) - N9005, N9002 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 - N9005, N9002 |
| GPU | Adreno 330 - N9005, N9002 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink, Merlot Red, Rose Gold Black, Rose Gold White |
| Models | SM-N900, SM-N9002, SM-N9005, SM-N9007, SM-N9008, SM-N9008S, SM-N9008V, SM-N9009, SM-N9009V, SM-N900A, SM-N900K, SM-N900L, SM-N900P, SM-N900R4, SM-N900S, SM-N900T, SM-N900U, SM-N900V, SM-N900W8, SM-N900X, SM-N9000Q, SM-N9006 |
| Price | About 468 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 3 released?
The Samsung Galaxy Note 3 was announced 2013, September.
What is the Samsung Galaxy Note 3's display size?
The Samsung Galaxy Note 3 has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 3 have?
The Samsung Galaxy Note 3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 3 have?
The Samsung Galaxy Note 3 is available with 16GB / 3GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 3 have?
The Samsung Galaxy Note 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 3 battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 3 has a 3200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 3 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 3 run?
The Samsung Galaxy Note 3 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 3?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 3 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.