| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - D6603, D6643, D6653, D6616 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - D6603, D6643, D6616 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800) - D6603 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 2.2 MP, f/2.8 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) - Japan only |
| Colors | Black, White, Copper, Silver Green, Purple |
| Models | D6603, D6653, D6616, D6643, SO-01G |
| Price | About 201 USD |