| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 118 x 62.4 x 12 mm (4.65 x 2.46 x 0.47 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); Timescape UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP, f/2.5 |
| Features | HDR, panorama |
| Video | SVGA@20fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Colors | Black, Purple, White |
| Models | D2004, D2005 |
| Price | About 155 USD |