Sony Xperia M2
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.8 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia M2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.8 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia M2 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - D2303 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - D2303 |
| Speed | HSPA 42.2(D2303, D2306)/21.1(D2305)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 139.7 x 71.1 x 8.6 mm (5.5 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~229 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) (D2303, D2306) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D2303, D2305, D2306 |
| Price | About 189 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia M2 released?
The Sony Xperia M2 was announced 2014, February.
What is the Sony Xperia M2's display size?
The Sony Xperia M2 has a 4.8 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia M2 have?
The Sony Xperia M2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia M2 have?
The Sony Xperia M2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia M2 have?
The Sony Xperia M2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia M2 battery capacity?
The Sony Xperia M2 has a 2300 mAh battery.
Does the Sony Xperia M2 support 5G?
No, the Sony Xperia M2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia M2 run?
The Sony Xperia M2 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia M2?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia M2 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN