Sony Xperia M4 Aqua
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia M4 Aqua is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia M4 Aqua at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E2303, E2353 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E2303 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72.6 x 7.3 mm (5.73 x 2.86 x 0.29 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM (E2306) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Coral, Silver |
| Models | E2303, E2353, E2306 |
| Price | About 211 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia M4 Aqua released?
The Sony Xperia M4 Aqua was announced 2015, March.
What is the Sony Xperia M4 Aqua's display size?
The Sony Xperia M4 Aqua has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia M4 Aqua have?
The Sony Xperia M4 Aqua comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia M4 Aqua have?
The Sony Xperia M4 Aqua is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia M4 Aqua have?
The Sony Xperia M4 Aqua features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia M4 Aqua battery capacity?
The Sony Xperia M4 Aqua has a 2400 mAh battery.
Does the Sony Xperia M4 Aqua support 5G?
No, the Sony Xperia M4 Aqua does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia M4 Aqua run?
The Sony Xperia M4 Aqua runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia M4 Aqua?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia M4 Aqua at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN