| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
| Dimensions | 163.6 x 75 x 8.8 mm (6.44 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) DCI-P3 100% Always-on display 240 Hz touch-sensing |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Dual |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 27W |
| Colors | Black, Silver, Blue |
| Models | SKW-H0, SKW-A0 |
| Price | About 419 USD |