Xiaomi Black Shark 2 Pro
7.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Black Shark 2 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Black Shark 2 Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA/3CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 75 x 8.8 mm (6.44 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) DCI-P3 109% Always-on display 240 Hz touch-sensing |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Shadow Black, Iceberg Grey, Gulf Blue |
| Price | About 523 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Black Shark 2 Pro released?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro was announced 2019, July.
What is the Xiaomi Black Shark 2 Pro's display size?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Black Shark 2 Pro have?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Black Shark 2 Pro have?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro is available with 128GB / 8GB / 12GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Black Shark 2 Pro have?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Black Shark 2 Pro battery capacity?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Black Shark 2 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Black Shark 2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Black Shark 2 Pro run?
The Xiaomi Black Shark 2 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Black Shark 2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Black Shark 2 Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.