Xiaomi Mi Note 10
8.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.47 inches · 1080×2340
- Camera108 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5260 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Note 10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.47 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 5260 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Note 10 at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.8 x 74.2 x 9.7 mm (6.21 x 2.92 x 0.38 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Fifth | 108 MP (7P lens), f/1.7, 25mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 5 MP (upscaled to 8MP), f/2.0, (telephoto), 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS, 5x optical zoom 20 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.8", 1.0µm, Laser AF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm (dedicated macro camera)";i:7 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 30W (58% in 30 min., 100% in 65 min.) USB Power Delivery |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Green, Glacier White, Midnight Black |
| Price | About 515 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Note 10 released?
The Xiaomi Mi Note 10 was announced 2019, November.
What is the Xiaomi Mi Note 10's display size?
The Xiaomi Mi Note 10 has a 6.47 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Note 10 have?
The Xiaomi Mi Note 10 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Note 10 have?
The Xiaomi Mi Note 10 is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Note 10 have?
The Xiaomi Mi Note 10 features a 108 MP main camera. Specifications: 108 MP (7P lens).
What is the Xiaomi Mi Note 10 battery capacity?
The Xiaomi Mi Note 10 has a 5260 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Note 10 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Note 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Note 10 run?
The Xiaomi Mi Note 10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Note 10?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Note 10 at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.